- maraton 2016
            - maraton 2012

KLUB MIŁOŚNIKÓW FILMOWYCH

Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku

Wystartowaliśmy w 2012 roku.

W szkole zebrała się grupa młodzieży - miłośników filmu - która bez żadnego przymusu, czy nakazu chciała uczestniczyć w zajęciach z edukacji filmowej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, utworzony został Klub Miłośników Filmowych, którego opiekunkami zostały Katarzyna Ścieranka i Wioletta Florek.

Na początku zajęcia miały charakter cykliczny  - odbywały się raz w miesiącu, w piątek w godzinach popołudniowych. Ich celem było wyedukowanie ucznia szkoły podstawowej na świadomego i krytycznego odbiorcę filmu jako tekstu kultury i dzieła sztuki.

Filmy dobierano pod względem tematycznym i różnorodne  gatunkowo, dostosowane do poziomu intelektualnego młodych ludzi. Po każdym filmie miała miejsce rozmowa poświęcona temu, co działo się na zajęciach, jakie emocje towarzyszyły widzom podczas oglądania, jakie pytania  nasunęły się w związku z obejrzanym obrazem. Uczeń, uczestnicząc w dyskusji, uczył się tolerancji i akceptacji dla odmiennego odbioru i interpretacji filmu.

Z czasem  w ramach Klubu Miłośników Filmowych zorganizowane zostały dla uczniów nocne Maratony Filmowe, które cieszą się ogromną popularnością. Są one doskonałą okazją do wspólnego oglądania filmów, integracji społeczności szkolnej, miłego i pożytecznego spędzenia czasu. Młodzi ludzie kształcą umiejętność dostrzegania wartości ważnych w życiu, poprzez ocenę bohaterów i dokonywanych przez nich wyborów, rozwijają wrażliwość oraz uczą się samodzielnego myślenia.

Młodzież zainteresowana sztuką filmową uczestniczy też w warsztatach organizowanych w  Sanockim Domu Kultury i Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sanockiej.