- rok 2014

"Podróż do starożytności"
5 listopada (wtorek)

materiał opracowany przez:
p. Sabina Bednarczyk, p. Marzena Radwańska  i p. Marzenę Brejtę.

relacja fotograficzna:
Joanna Smarzeska, Mateusz Ścieranka, Michał Kosztołowicz

5 listopada w naszej szkole odbyły się „Otrzęsiny” klas 1. Cała uroczystość rozpoczęła się
o godzinie 8 od części oficjalnej, czyli wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu oraz ślubowania, czyli przyrzeczenia, dzięki któremu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszego Gimnazjum. Następnie głos zabrał pan Robert Zoszak - dyrektor szkoły.
Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, aby tam „przemienić się” w starożytnych Greków, Rzymian czy Egipcjan. O godzinie 8.45 rozpoczęła się część mniej oficjalna, ale bardzo emocjonująca i pełna ducha rywalizacji. Na samym początku prowadzący to spotkanie, czyli Sandra Najdecka z klasy 3b i Radosław Hućko z klasy 3a przywitali klasy wraz w wychowawcami, przedstawili jury oraz opiekunów poszczególnych oddziałów. Omówiono również sposób punktowania poszczególnych konkurencji. Podczas rywalizacji wszyscy musieli wykazać się posiadaniem różnorodnych umiejętności: od sprawnościowych do wiedzy.

W rywalizacji wzięły udział:
- klasa 1a wychowawca p. Adam Wal,
- klas 1b wychowawca p. Wioletta Florek,
- klasa 1c wychowawca p. Aneta Pelc.

JURY:
Juliusz Cezar (Alex Longawa) - rzymski mówca, pisarz, polityk, jeden z najwybitniejszych wodzów starożytności,
Zeus (Konrad Bałut) – przybył do nas z samego Olimpu, władca bogów i ludzi, pan nieba
i ziemi, praw i obyczajów, rządzący piorunami i błyskawicami,
Kleopatra (Izabela Kapis) - królowa, symbol egipskiego piękna oraz mądra i rozsądna przywódczyni.

Opiekunami poszczególnych klas byli:
 - klasa 1a - Gosia Gorczyńska i Angelika Rysz z klasy 3a,
 - klasa 1b - Natalia Świder i Kamila Piecuch z klasy 3a,
 - klasa 1c - Martyna Łuczka z klasy 3e.
Byli to klasowi sędziowie, którzy pomagali w konkurencjach i czuwali nad ich poprawnym przebiegiem.

Przy otrzęsinach pomagały również p. Sabina Bednarczyk, p. Marzena Radwańska
i p. Marzena Brejta.

Pierwsza konkurencja: PREZENTACJA KLAS
Uczniowie musieli przygotować się do tego zadania kilka dni wcześniej. Oceniano oryginalne przebranie uczestników, wkład pracy w przygotowanie, wykonanie i pomysłowość. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej ujrzeli prawdziwych Rzymian, Greków i Egipcjan.

Druga konkurencja: HIEROGLIFY
To zadanie polegało na odczytaniu zaszyfrowanego hasła, które uczniowie otrzymali
w zaklejonych kopertach. Na tablicy na ścianie była tablica ze znakami, która miała pomóc
w odszyfrowaniu wiadomości. Klasa, która jako pierwsza poprawnie odszyfrowała hasło wygrała. Do tej konkurencji potrzebna była para – chłopak i dziewczyna z każdej klasy. Mieli oni za zadani biec do tablicy, odszyfrować jeden znak, a następnie przekazać karteczkę, koleżance lub koledze. Konkurencja ta, okazała się bardzo wyczerpująca pod względem fizycznym

Trzecia konkurencja: PIRAMIDA
Trzy największe piramidy zawaliły się, gdy nastąpiło nieoczekiwane trzęsienie ziemi. Zadaniem uczniów było odnalezienie wszystkich elementów trzech piramid, na każdej z nich był narysowany symbol grecki, rzymski i egipski. Musieli odnaleźć te elementy, a następnie zbudować piramidę  zwyciężyła klasa, która najszybciej odnalazła i zbudowała swoją piramidę.

Czwarta konkurencja: WYŚCIGI RYDWANÓW
W starożytności ogromną popularnością cieszyły się igrzyska olimpijskie. W Rzymie popularne były WYŚCIGI RYDWANÓW. Biorące udział w wyścigu rydwany pokonywały około osiem kilometrów okrążając siedem razy stadion. W naszej konkurencji wzięły udział 4 pary, w których jedna osoba trzymała drugą za nogi (taczka), po półmetku zmiana ról
(ta osoba, która trzymała za nogi teraz biegła na rękach). Gdy pierwsza para dobiegła do mety, ruszała para druga itd. Sędziowie mierzyli czas, wygrała klasa, która w najkrótszym czasie pokonała daną odległość.

Piąta konkurencja: UCZTA
Po wyczerpującym wyścigu przyszedł czas na ucztę, którą uwielbiali starożytni.
Z zawiązanymi oczami jedna osoba karmiła drugą osobę kawałkiem tortu z bitą śmietaną. Sędziowie mierzyli czas. Konkurencja ta była pyszna, ale niezbyt czysta.

Szósta konkurencja: MUMIA
Kolejna konkurencja nosiła tajemniczą nazwę MUMIA! Polegała ona na jak najdokładniejszym owinięciu kolegi papierem toaletowym. Jury oceniało staranność wykonanej pracy i zawinięcie jak największej części ciała. Na wykonanie tej pracy uczniowie mieli 2 minuty.

Siódma konkurencja: TOCZENIE OBRĘCZY
Zabawa polegała na wprawianiu w ruch koła lub obręczy. Toczenie odbywało się przez popychanie obręczy patykiem. Konkurencja była na czas, a uczniowie mieli do pokonania trzy odcinki tocząc hula – hop.

Ósma konkurencja: NAPÓJ BOGÓW
Ostatnia konkurencja polegała na wypiciu w jak najkrótszym czasie, przez rurkę napoju.
W trakcie picia można było się zmieniać, a uczniowie mieli do dyspozycji 10 rurek. Reszta klasy dopingowała swoich kolegów.

Kulminacyjnym punktem otrzęsin było ogłoszenie wyników rywalizacji.
Zwyciężyły klasy 1a i 1c, zdobywając 17 pkt., a drugie miejsce zajęła klasa 1b, zdobywając 17 pkt. Na koniec prowadzący imprezę, po krótkiej przysiędze uznali kolegów i koleżanki z pierwszych klas za godnych wstąpienia w mury naszej szkoły. Wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia przy piramidach oraz dostały słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili!!!