- rok 2014

Dominikę Pędziwiatr

relacja fotograficzna:
Radosław Mazgaj 3b, Michał Kosztołowicz 2a

Kolejny rok, kolejne zmagania.
25 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Impreza rozpoczęła się o godzinie 9.00 od części oficjalnej, czyli wprowadzenia sztandaru, odśpiewania    hymnu  i ślubowania, czyli przyrzeczenia, dzięki któremu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszego Gimnazjum. Następnie głos zabrał pan Robert Zoszak - dyrektor szkoły.

Po części oficjalnej WiceDyrektor Bojarski przywitał klasy wraz w wychowawcami, przedstawił jury oraz opiekunów poszczególnych oddziałów. Omówiono również sposób punktowania poszczególnych konkurencji. Podczas rywalizacji wszyscy musieli wykazać się posiadaniem różnorodnych umiejętności: od sprawnościowych do wiedzy.

W rywalizacji wzięli udział:

- klasa 1a wych. Anna Dmitrzak

- klasa 1b wych. Barbara Silarska

- klasa 1c wych. Anna Struś

- klasa 1d wych. Izydora Rydosz

JURY:
- Pitagoras – przybył do nas aż sprzed naszej ery, grecki matematyk, filozof, mistyk.
- Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta prosto z Wielkiej Brytanii, której szczególnie przedstawiać nie trzeba.
- William Henry Gates III - amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft.
- „Leokadia”
najlepsza w Polsce, a pochodząca z Sanoka tancerka:

Przy otrzęsinach pomagały również opiekunki Samorządu Uczniowskiego, panie Marzena Brejta i pani Sabina Bednarczyk oraz pani Gabriela Socha.

Prezentacja klas.
N. Uczniowie musieli przygotować się do tego zadania kilka dni wcześniej. Oceniano oryginalne przebranie uczestników, wkład pracy w przygotowanie, wykonanie i pomysłowość. Najlepiej wypadła klasa 1d, która otrzymała 4p. Na kolejnych miejscach uplasowały się klasy 1a, 1b i 1c.

Druga konkurencja:
Do kolejnego zadania (przygotowanego przez 1a) należało wytypować po dwóch przedstawicieli z klas 1b, 1c i 1d. Uczniowie losowali z worka różne bryły, by następnie z zamkniętymi oczami policzyć jej ściany, wierzchołki i krawędzie. Najlepiej spisały się oddziały „b” i „d”, które otrzymały po 4p. Trzecie miejsce zostało przydzielone 1c (1p).

Trzecia konkurencja:
Konkurencja ta została przygotowana przez klasę 1b. Wzięły w niej udział po trzy osoby (chłopak i dwie dziewczyny) z wychowanków pań Dmitrzak, Rydosz i Struś. Uczeń siedzący przy stoliku i miał przed sobą czystą kartkę papieru. Jego koleżanki podbiegały na zmianę do drugiej kartki,

umieszczonejw pewnej odległości od pierwszej, czytały tekst po angielsku i dyktowały go chłopakowi, a ten go notował. Najwięcej słów zapisali uczniowie klasy 1a (4p), na drugim miejscu znalazła się 1d (3p), a na trzecim 1c (2p).

Czwartą konkurencję
przygotowała klasa 1c. Sprawdziła ona umiejętność szybkiego pisania na komputerze. Dodano tutaj element sprawnościowy – skakanie w worku. Najszybciej „Otrzęsiny klas pierwszych 2012 w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku” napisali przedstawicie oddziału „b” otrzymując 4p. Na kolejnych miejscach uplasowały się klasy 1d (3p) i 1a (2p).

Piąta konkurencja:
Do piątego zadania klasy 1a, 1b, 1c musiały oddelegować 2 uczniów, których zadaniem było naśladować kroki ucznia 1d - Dawida, który tańczy w rytm muzyki. W tej konkurencji wszystkie klasy zajęły 1 miejsce (4p).

Szósta konkurencja:
Szósta konkurencja- „Podaj dalej” została rozegrana na dwie tury. Na krzesełkach, jedno za drugim usiadło po 5 osób. Każda z nich miała do wykonania pewne zadanie. Np. zjedzenie banana, pączka lub kawałka cytryny. Klepnięcie w ramię osoby przed sobą oznaczało wykonanie powierzonej roli i przekazanie ogniwa dalej.

Kolejni uczniowie musieli wypić szklankę wody. Ostatnia osoba dmuchała balon, aż pękł. Najszybciej uwinęła się klasa 1d. Na kolejnych miejscach uplasowały się 1c, 1b i 1a. Szkoda, że nie oceniano dopingu widowni

Siódma konkurencja:
W siódmej konkurencji klasy starły się odpowiadając na ciekawe pytania np. Jaki numer ma pokój nauczycielski? Ile schodów jest pomiędzy parterem, a pierwszym piętrem? Poprawnie na wszystkich odpowiedzi udzieliła klasa 1c (1miejsce). Oddziały „a”, „b” i „c” popełniły po jednym błędzie wskakując tym samym na miejsce 2.

Po zakończeniu wszystkich siedmiu konkurencji zaprezentował się nasz szkolny zespół. Zagrali Paweł Libront, Piotr Nowicki i Bartek Domański, a zaśpiewała Ewa Burdziak. Wszyscy bawili się świetnie przez chwile na sali gimnastycznej urządzając mini dyskotekę

Kulminacyjnym punktem otrzęsin było ogłoszenie wyników rywalizacji.
Zwyciężyła klasa 1d. Drugie miejsce zajęła 1b, trzecie 1c, a czwarte 1a.
Na koniec przewodniczący Samorządu Uczniowskiego po krótkiej przysiędze uznał kolegów i koleżanki z pierwszych klas za godnych wstąpienia w mury naszej szkoły, a dyrekcja wręczyła poszczególnym oddziałom akty chrztu.